titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 28,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

VIDOUCÍ NA ZVÍKOVĚ

Kdo procházel 28. a 29. 7. 2012 bránami Zvíkova, nemohl si nevšimnout společenství lidí s různobarevnými šípy v toulcích za pasem, dlouhými luky opřenými o hradby, případně třímajících v rukou obouruční meče, a množství diváků postávajících kolem. O tomto krásném letním víkendu se na hradě ležícím na soutoku řek Otavy a Vltavy na Orlíku představil Spolek evropských bojových umění.

Diváci mohli každé dvě hodiny shlédnout lukostřelecké exhibice, které zahrnovaly ukázky instinktivní lovecké a bojové lukostřelby. Za zvuku středověkých fanfár a dusotu koňských kopyt vybíhaly ze svých stanovišť lukostřelecké jednotky. Jedna z útrob hradeb a druhá ze středověkého stanu, aby v zápětí vyrovnány za sebou ve dvou řadách na povel vypustily první dvě salvy šípů. Když se všech deset šípů v jediném okamžiku zabodlo s tupým zaduněním do terčů, v obecenstvu sedícím po boku směru střelby to jen tiše obdivně zašumělo. Po hromadné lukostřelbě následovaly ukázky přístupové a odstupové lukostřelby prováděné i s efektní otočkou. Následovala ukázka rychlostřelby, kdy ve dvaceti vteřinách dokázali lučištníci S.E.B.U. vystřílet až osm šípů. Také souboje nesměly chybět. Bojovníci se vyzývali navzájem a vůbec zde neplatilo pravidlo, že vítězí zkušenější nebo starší lukostřelec. Vystřelit co nejrychleji na povel na předem přesně určený cíl a předehnat tak svého soupeře není vůbec lehké. Je to hra nervů a schopnosti koncentrovat svoji mysl pod tlakem. A s tím také souvisí další ukázka, kterou mohli návštěvníci vidět. Obrana úzkých prostor řadou lučištníků. Jedná se o řadu za sebou stojících obránců. První vystřelí a ihned si dřepne, aby mohl založit další šíp, bojovník stojící za ním tedy musí střílet přes něj. Poslední střelec vydá povel k opakování a celá řada může proděravět šípy další nápor útočníků. Souhra a naprostá důvěra v bezchybnou střelbu svých společníků je zde klíčová.

Po této části následovala neméně divácky atraktivní hromadná přístupová a odstupová lukostřelba. Zde se mohou řady prolínat na místě nebo na povel střílí první řada obránců. Okamžitě po výstřelu před ni předstoupí řada druhá, která je připravená k palbě. Mezitím si první (nyní druhá) řada založí šíp a je připravena opět do útoku. Takto celá skupina postupuje, nebo obráceně odstupuje, přesto se stále kryje salvami šípů.

Stačila jen trocha představivosti, aby před očima vyvstal obraz ze 17. století, kdy nepočetná posádka Petra ze Švamberka ubránila hrad proti několika tisícům vojáků. Ale to už se v současné době loučí střelci S.E.B.U. s diváky poslední hromadnou lukostřelbou z místa.

Exhibicí ale program nekončil, zvědaví návštěvníci si mohli pod dozorem členů Spolku evropských bojových umění střelbu z luku vyzkoušet. Fronta byla různorodá, od malých dětí až po romanticky založené dospělé. Ale protože, jak už sám název Spolku napovídá, nebyla na Zvíkově k vidění jen lukostřelba. Diváci si mohli vyzkoušet i vrhání nožem či sekerou, silnější si mohli zkusit zabodnout kopí do pár metrů vzdáleného pytle. To se ale povedlo málokomu. K vidění byly originály a historické kopie chladných zbraní, ke kterým zvědavci dostali i odborný výklad nebo si mohli meče, šavle či kordy „osahat“. Šermíři také rádi předvedli techniku boje sečných zbraní a dovednost přesných úderů. Až byly stvoly slunečnic rozsekány na malé, přesně „nařezané“ kousky. Kontaktní souboje pak byly k vidění při nácviku boje s dlouhou holí.

Zkrátka, bylo na co se dívat. Případné bouřkové přeháňky či volání o kousek dál sedících dravců atmosféru už jen dokreslovaly.

Tak zase někdy na hradbách! Přijďte se na nás podívat. Nebo ještě líp, pojeďte s námi!
S.E.B.U. reprezentovali: Milan, Leontýna a Vítek Babukovi; Jana, Petr, Petr ml., Tom, Jířa a Anička Harigelovi; Hanka, Bohumil alias „Bob“, Ondra a Vojta Dvořákovi, Philip Prentis, Honza Zmelík, Jarda Zrna, Jirka Lieberzeit, Lída Chrástecká a Tereza Bucharová

Tereza

Odkazy na další fotky:
fotograf: Jarda
fotograf: Hanka a Bob