titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 29,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Kyj

kyj3.jpg (8449 bytes)O kyji všeobecně:
Kyj, klacek, obuch, palice, ... Zbraň známá po celém světě. Ať již jako jednoruční zbraň, či ovládaná oběma rukama. Doprovází člověka již od té doby, kdy samotné zhotovení kyje byl jeden z nejnáročnějších technických úkonů, kterých byl schopen. Provází jej celými staletími až po dobu současnou. Pro svoji velmi snadnou dostupnost, ať již finanční či výrobní je po celá ta staletí zbraní kterou používali všechny společenské vrstvy obyvatelstva. To znamená i zbraní velice hojně užívanou. Neznamená to, že by to byla zbraň na kterou by se "vyšší" vrstvy dívaly jako na něco opovrženíhodného, nebo méněcenného. Kyj se vyskytoval i ve formě ceremoniální zbraně, zbraně hradních stráží, kyj je také často citován jak ve starém tak i v novém zákoně, pokud bychom se podívali do Antického světa byl kyj oblíbenou zbraní Herkulovou a jiných bájných či skutečných hrdinů.
Tvar a rozměry zbraně lze jen velmi ztěží specifikovat a asi bychom těžko našli dva kusy stejné. Jediný odpovídající popis by asi byl, že je to tyč která má těžiště vychýlené silně k jedné straně. Právě toto vychýlení těžiště dodává zbrani potřebnou razanci a nikoliv hmotnost zbraně jak se domnívá většina lidí. Délka zbraně byla závislá na tom zdali ji člověk ovládal jednou rukou, nebo zda k tomu potřeboval obě ruce. Ale pro kyj jako dvouruční zbraň se všeobecně ustálila délka odpovídající délce jedenapůlručního meče. Povrch kyje může být buď hladký, nebo opatřený v rozšířené části různými trny nebo výstupky, (cca do 15. století) které mohou být původní rostlé nebo přidělané uměle.

kyj1.jpg (5913 bytes)Kyj kombinovaný s jinou zbraní:
Zpevnění kyje kovovými pásy, pobytí hřeby, vybavení hlavy kyje hrotem i ve formě čepele, to vše byli běžné prostředky k zvýšení účinnosti. Ne neobvyklou kombinací bylo i přidání střelné zbraně. Již v starých knihách o boji (viz. Tallhofer) je zobrazen rytíř na koni střílející na svého pronásledovatele z "kyje" - ze zabudované předovky na doutnák. A aby se to nepletlo, mohl to provést čtyřikrát.

Ovládání kyje:
Technika ovládání kyje je velmi podobná technice dvouruční sekery a to do té míry, že lze kyj úspěšně použít jako cvičnou zbraň pro výuku boje sekerou. Drobné rozdíly vycházejí z toho, že sekera může používat navíc kovovou část zbraně (zachycení soupeřovy zbraně, sečné techniky, ...). Další zbraně se kterými má kyj mnoho společného je již zmiňovaný jedenapůlruční meč nebo různé druhy palcátů a bojových kladiv. Jedenapůlruční meč také často používá pro své akce široké držení zbraně, nebo naopak kyj používá "mečového" držení, kdy jednou rukou zbraň držím a druhou pouze určuji směr pohybu “hrotu" zbraně.
Díky velké razanci zbraně si mohu dovolit daleko úspornější pohyby a mohu spíše nechat kyj volně se pohybovat a jen usměrňovat jeho pohyby tím správným směrem než abych se pokoušel bojovat s jeho odstředivou silou.
Vzhledem k tomu, že u kyje se dosti často používá široký úchop zbraně, je pro jeho techniky typické velké množství různých pák a přenosů, bodů, úderů ve vbodnici, atd.

kyj2.jpg (8453 bytes)Dnešní podoba a použití kyje:
Kromě klasického kyje z hrubě i hladce opracovaného přírodního materiálu, který se dnes příliš často nepoužívá, lze velkou podobnost spatřit ve výzbroji různých skupin, kterým jako kyj často slouží baseballová pálka, s kterou naštěstí neumí zacházet.
Použití kyje v dnešní době? Vynikající obranná zbraň v jakékoliv době. Vhodná pro boj zlízka, i pro obranný okruh v průměru cca 6 m. I dnešní životní prostředí člověka umožňuje pořídit si velmi rychle jakýkoliv nástroj odpovídající kyji, bojovému kladivu, atd. ...
Bojovník s kyjem se musí naučit respektovat a využívat přemíru energie, kterou disponuje kyj v pohybu. Jednou jsme zkoušeli míru razance úderu kyjem při exhibici. Úder dopadal plošně na záda, tudíž s minimální účinností, vedený byl asi s 30-40 % razancí, přesto zasaženého srazil k zemi. Zajímavý byl i zvukový efekt úderu. Již jenom představa energie přímého úderu hlavou kyje (po vbodnici) je impozantní. Ve hře je váha kyje cca 3 kg + váha paží, krát rychlost úderu + protipohyb soupeře. V přepočtu to vychází jako plný úder profesionálního boxera supertěžké váhy.

Ing. Martin Tatíček
Milan Babuka