titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 23,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   
logo EC logo GA.M.E.S.NET logo SEBU

Spolek evropských bojových umění zastupuje Českou republiku
v evropském projektu zaměřeném na středověké sporty a hry

3. 7. 2014

S podporou Evropské komise byl na začátku června oficiálně zahájen projekt “European Medieval Sports & Street Games Network” s akronymem GA.M.E.S.NET, do kterého se zapojil i kladenský Spolek evropských bojových umění (SEBU). Projektu se účastní celkem 13 organizací ze sedmi evropských zemí, které budou po dobu jednoho roku společně šířit povědomí o tradičních sportech a hrách a propagovat tuto důležitou součást kulturního dědictví jak na lokální, tak na mezinárodní úrovni.
partneři Projekt GA.M.E.S.NET byl oficiálně zahájen na setkání partnerských organizací ve dnech 6. a 7. června 2014 v italském městě Perugia. Na něm zástupci partnerských organizací plánovali další kroky v rámci projektu a vytvářeli společnou strategii vedoucí k oživení středověkých sportů. Kromě SEBU se projektu účastní organizace z Německa, Španělska, Portugalska, Bulharska, Malty a Itálie a jsou mezi nimi jak sportovní asociace, tak evropské regiony nebo města. Kromě středověkých sportů se projekt soustředí rovněž na propagaci jiných tradičních zvyklostí a regionálních zajímavostí.
Vyvrcholením celého projektu bude festival tradičních sportů (GAMES Days), který se uskuteční příští rok ve starobylém městě Narni v italském regionu Umbrie. Město, které inspirovalo C. S. Lewise k napsání známých Letopisů Narnie, má bohaté zkušenosti s pořádáním středověkých rytířských slavností a v červnu 2015 se stane velkolepou kulisou pro třídenní prezentaci sportů ze všech koutů Evropy. Kromě lukostřelby, šermu, vrhacích zbraní a ukázek zápasu a sečných technik, které zde bude prezentovat SEBU, se návštěvníci seznámí mimo jiné s tradičními hrami z francouzského regionu Gers (např. „quilles au maillet“, zvláštní druh kuželek), se skandinávskou stolní hrou Novuss, různými verzemi tradiční italské hry „ruzzola“, která se vyvinula z házení sýrem, nebo se zvláštním stylem zápasu pocházejícího z Kanárských ostrovů.
Doprovodnou aktivitou celého projektu bude soutěž pro druhý stupeň základních škol a střední školy, ve které budou týmy školáků zpracovávat vlastní projekty a návrhy na oživení tradičních her. Nejlepší z týmů vyhraje právě účast na GAMES Days a možnost osobně si všechny hry vyzkoušet. Začátek soutěže je plánován na září 2014.
Více informací o projektu i jednotlivých sportech zájemci od září najdou na webových stránkách projektu. Do té doby se neváhejte obracet na Spolek evropských bojových umění (www.sebu.cz), který, se v rámci projektu stal tzv. národním informačním bodem pro oblast středověkých sportů a her. Na stránkách spolku najdete i základní informace o soutěži, a pokud byste se jí chtěli zúčastnit, najdete zde i potřebné kontakty k přihlášení.Stáhnout zprávu ve formátu pdf.
Stáhnout informace k soutěži ve formátu pdf.