titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 41,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

S LUKY U VOJTOVA MLÝNA

Seminář bojové a lovecké lukostřelby 1 ve dnech 18.-20. 4. 2008

„Všichni tu s napětím sil svá lučiště napnou a prohnou, každý co nejvíce může a z toulců šípy si berou.“
Publius Vergilius Maro: AENEIS, kap. V.

Cesta z malého nádraží v Čisté u Rakovníka byla značena dobře viditelnými tabulemi s nápisem „LUKY“, takže bloudění nikoho z necelé dvacítky účastníků nepostihlo. Pršet začalo už z pátku na sobotu, ale dobře zajištěná střeliště, organizaci semináře ani náladu zúčastněných neohrozila. Vždyť k předznamenané situaci něco podobného vždy patřilo: boj ani lov neprobíhaly vždy jen za slunného počasí.

Milan Babuka měl akci do detailu promyšlenou a za asistence Dana Lva technicky dokonale zvládnutou. Místo bylo zvoleno skvěle. Členitý terén i prostorné louky kolem starobylého vodního mlýna dovolovaly vyzkoušet si většinu střeleckých disciplín a současně prověřily kondici, psychickou rezistenci a náladu všech účastníků, včetně statečných dětí – budoucích lučištníků.

K městečku, později městu Čistá, připomínaném již roku 1229, patřily v okolí čtyři mlýny. U jednoho z nich, zvaného Vojtova, pocházejícího z počátku 17. století, jsme prožili necelé tři dny.

Velmi efektní a zajímavá byla střelba na vrchol skalnaté strže, někdejšího lomu, i z jejího srázného svahu dolů. Stejně tak lovecká lukostřelba na figury a terče se zvěří přinášela zvláště premiantům nevšední zážitky. Taktéž střelba na standardní terče z různých vzdáleností, na figuríny, postřelování vytýčeného prostoru a další disciplíny znamenaly zisk celé řady zkušeností a sebeobjevného poznání. Zajímavé byly večerní diskuse, Milanovy historické exkurze, výměny poznatků, opravy a doplnění výzbroje či výstroje. Řada z nás mohla konfrontovat technické kvality svých luků s ostatními a získat o nich detailní reference. Lidská interakce a pospolitost účastníků neměly chybu. V mlhavé atmosféře vlhkých lesů a luk se bezvadně a hluboce spalo. Jídlo bylo chutné a bylo ho dostatek. Takže semináři nelze nic vytknout, snad jen mimo ono vágní: mohlo být více sluníčka!

Josef Dolejší