titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 24,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   Katana matsuri

17. září 2011
 
V sobotu 17. 9. 2011 proběhla v Muzeu Policie ČR akce s názvem Katana matsuri, nebo-li Slavnost mečů. Akce pořádala Česko-japonská společnost a zúčastnilo se ji několik asijských a evropských spolků bojových umění, včetně SEBU.
Spolek měl vyhrazený prostor v zahradě muzea, kde celý den předváděl výcvik lukostřelby a šermu. V lukostřelbě byly zajímavé především ukázky skupinové a ústupové lukostřelby, v šermu zas výcvik s dřevěnou cvičnou zbraní, technika seku s ostrou zbraní a možnost si prohlédnout vystavené chladné zbraně, jako například šavle, tesák, jedenapůlruční meč či šídlo. Návštěvníci měli možnost získat odbornou instruktáž k jednotlivým zbraním, vyzkoušet si lukostřelbu nebo zkusit si proseknout rostlinné stvoly tesákem či šavlí.
Zahradu jsme sdíleli spolu se střelci japonské lukostřelby, Kyudo. Jestliže lukostřelba v SEBU se dá charakterizovat především rychlou střelbou v časovém stresu a za stížených podmínek, tak z laického pohledu je Kyudo naopak o duchovním zážitku střelby za ideálních podmínek, třeba jen jedním šípem za celé dopoledne.
V samotném muzeu probíhala odborná přednáška na téma výroby japonského meče, kde se posluchači mohli přesvědčit, že jde o náramně složitou technickou záležitost. Jen zběžný přehled kategorizace jednotlivých částí meče a jejich popisu s přehledem zabralo celé dopoledne.
Po přednášce následovaly ukázky asijských bojových umění. Velmi působivé byly ukázky čínského meče od Martiny Slabé, mistryně Evropy v Tai-ji, kde byla vidět dokonalá práce s dechem i ladnost a pevnost pohybu. Dále následovaly ukázky od dalších bojovníků praktikujících čínský styl, jejichž součástí bylo krátké povídaní o technice.
Z Japonska zas byl předváděn výcvik s naginatou (japonská sudlice či kůsa), který probíhal v přísném režimu útok – obrana – útok, či útok – obrana – útok – obrana – útok, přičemž při každém útoku útočník zvolal jeho japonský název a při finálním útoku zůstal obránce staticky stát bez pokusu o obranu. Dále bylo z Japonska možné shlédnout boj nindžů proti plně ozbrojeným samurajům, s odborným výkladem použitých technik od členů Budjinkan CZ.
Kromě výše uvedených bojových umění byly k vidění i ukázky sportovního a historického šermu. V doprovodném programu bylo též možné si prohlédnout funkční repliky japonských a čínských mečů, poslechnout si japonskou hudbu, či vyzkoušet si kaligrafii a seznámit se s japonskou čajovou kulturou.
Akci jako celek hodnotím jako velmi povedenou, především díky rozmanitosti jednotlivých ukázek. Sice se organizátorům nepodařilo některé části avizovaného programu zrealizovat (původně slibovali soutěž v tasení meče: Katana/wakizaši noto taikai), ale o to víc se můžeme těšit na další Slavnost mečů.


Philip Prentis