titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 24,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

2. otevřené mistrovství České republiky v bojové a lovecké lukostřelbě - Žleby 2005

Píše se rok 1427. Je jasné ráno a teplé slunce slibuje mimořádně horký den. Okolo místa, kde se již od třináctého století pyšně tyčil hrad založený pánem z Lichtenburka, je velký rozruch. Husitská vojska před několika dny oblehla hrad a vzbudila hrůzu ve všech přítomných. Po sborovém chorálu Ktož sú boží bojovníci se rozklepala kolena nejednomu statečnému a v boji zocelenému válečníkovi. Obležení netrvalo dlouho. Přesila byla obrovská a obránci se záhy vzdali. Husité pak vzali útokem samotný hrad. Hradby byly pobořeny, obytné části hradu zapáleny a vozy naložené válečnou kořistí nyní opouštějí brány hořícího hradu. Husité jsou spokojeni. Pán Hašek Ostrovský z Valdštejna na Detemicích, vazal lišky Zikmunda a zarytý nepřítel Božích bratří, dostal tvrdou lekci. O chvíli později plně naložené vozy dunivě vjíždějí na most, vedoucí přes říčku Doubravu. Náhle se z čela konvoje ozval pronikavý výkřik a rozezněly se zvuky bitvy. Ozývá se svist šípů, rány z houfnic, třeskot zbraní, sténání raněných a chroptění umírajících. Vše je prostoupeno štiplavým dýmem. Damián prudce pobídl koně a vyrazil směrem, odkud se ozývaly zvuky bitvy. Propletl se řadami pěších bojovníků a po mostě se rozjel na druhou stranu říčky. Za hustou hradbou stromů se mu naskytl neradostný pohled. V čele jedoucí vozy se chvatně formovaly do obranného valu. Nečekaná posila obránců hradu v podobě části Zikmundových vojsk právě dorazila. Damián vytrhl meč z pochvy a prudce vyrazil do bitevní vřavy. Náhlá ochromující bolest ho shodila ze sedla a Damián tvrdě dopadl na udusanou zem. Černě opeřený válečný šíp probil jeho kroužkovou zbroj a trčel mu z levého ramene. Ztěžka dýchající Damián se odvalil z cesty a zády se opřel o rozložitý dub. "Bože stůj při nás! Jak tohle skončí?" byla poslední Damiánova myšlenka předtím, než ztratil vědomí ...
Přenesme se nyní v čase o více než půl tisíciletí dále. V místě, kde vojska Haška Ostrovského neúspěšně bránila hrad Žleby před husitským nájezdem, se dnes tyčí romantický zámek obklopený rozlehlou zahradou. Je jasné ráno a teplé slunce slibuje mimořádně horký den. V zámeckém parku je opět velký rozruch, ozývá se svist šípů a muži s luky v rukou vypouštějí šípy do srdcí svých nepřátel. Něco je však jinak. Namísto pachu krve, sténání raněných a chroptění umíracích, ozývají se nyní po každém výstřelu pochvalné výkřiky, uznalý potlesk nebo naopak zklamané vzdechy. To střelci z celé České republiky se sem sjeli, aby změřili své síly ve 2. ročníku Mistrovství České republiky v bojové a lovecké lukostřelbě. Pro 65 střelců zde členové Spolku evropských bojových umění, připravili celkem 12 střeleckých disciplín, které měly prověřit jejich všestrannou dovednost ovládání své zbraně. Jaké že to byly disciplíny a jak si s nimi střelci poradili? Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
V sobotní dopolední části programu byly pro střelce připraveny 4 soutěžní disciplíny. Terčová střelba, střelba po běhu, střelba na králíky a střelba z lodi. První dvě disciplíny byly určeny pro luk i kuši, druhé dvě zmíněné pak zejména z bezpečnostních důvodů pouze pro střelce s lukem.
Terčová střelba
Tradiční součást téměř každého lukostřeleckého turnaje nemohla chybět ani zde. Na terč o velikosti 40x40 cm, vyslali střelci postupně tři série střel po 5 šípech ze vzdálenosti 15, 20 a 25m. S lukem nejlépe mířil Jan Řehořovský, který nástřelem 46 bodů ze 75 možných získal zasloužené prvenství. S kuší zvítězil Stanislav Gombík, který svým výkonem 60 bodů ze 75 možných nenechal nikoho na pochybách o tom, že v tomto klání bude patřit mezi favority.
Králíci
Pokud by si kdokoli myslel, že zasáhnout cíl ve vzdálenosti 20 m od střelce je mnohem těžší, než zasáhnout malého králíčka, krčícího se jen 2-6 m daleko, byl by touto disciplínou překvapen. Nejeden střelec si to myslel také a doplatil na to. Lučištníci uvyklí střelbě na dlouhé vzdálenosti mířili velmi často příliš vysoko a šíp neškodně prosvištěl nad figurkou, nebo zase příliš sklopili náměr a šíp se zaryl do země před malým terčíkem. Našli se však samozřejmě i zkušení střelci, kteří neomylně přišpendlili k zemi všech pět postaviček. Nejlépe se to zdařilo Vojtěchu Škopovi, který svým výkonem 8 bodů z 10 možných získal prvenství v této disciplíně.
Střelba po běhu
Při této disciplíně se střelci pořádně zadýchali. Cílem soutěžícího bylo vystřelit na postavu ve vzdálenosti 20 metrů. Ihned po výstřelu se soutěžící rozeběhl, oběhl dvakrát dokola blízké stromy a vzápětí střílel na postavu vzdálenou 15 metrů. A ještě další dvě kolečka a další šíp, tentokráte na cíl vzdálený 10 metrů od střelce. Svou úlohu zde tedy hrála nejen přesnost střelby, ale též rychlost střelce a jeho schopnost zklidnění a koncentrace. V kuši se tohoto úkolu nejlépe zhostil Vladimír Pácalt ziskem 15 bodů z maximálních 23 možných, s lukem nejlépe běhal Zdeněk Kvarda, který získal 19 bodů.
Střelba z lodi
Tato disciplína byla časově nejnáročnější, proto probíhala již od zahájení soutěže a poslední střelec se do kánoe usadil až po 18. hodině. Počasí naštěstí většinu času stálo na straně soutěžících a slunko se usmívalo téměř celý den. Navečer se ale přihnala pořádná bouřka a poslední dva střelci tak spíše vyzkoušeli, kterak se z kanoe harpunuje. Provazce deště clonily postavy na břehu a připravily tak soutěžícím vpravdě nevšední zážitek. A jak vlastně střelba z lodi vypadala? Střelec se posadil nebo zaklekl do kánoe na pozici "háčka" a kormidelník odrazil od břehu. Kánoe pak projížděla bójemi vyznačenou trasu a střelec na přídi se snažil zasáhnout postavy stojící na břehu řeky. Nejlépe se tohoto úkolu zhostil Stanislav Rataj, který zvítězil nástřelem 15 bodů z 25 možných.
Střelci se prostříleli dopoledními disciplínami a po vydařeném obědě v nedaleké restauraci U Kosů nastoupili k dalšímu vzájemnému měření sil. V odpolední části soutěže je čekala ústupová střelba, soutěžící dále osvobozovali rukojmí, pokračovala střelba z lodi a pro zájemce byla zařazena mimosoutěžní disciplína střelba obloukem.
Ústupová střelba
Tato disciplína prověřila schopnost střelce střílet přesně a rychle na terč v proměnlivé vzdálenosti. Střelec měl k dispozici 6 šípů a v časovém limitu 40 vteřin se vzdaloval od stojící postavy a střílel na ni ze vzdálenosti vždy o 3 metry delší než střela předchozí. Soutěžící tak byl přinucen velmi rychle reagovat na změnu vzdálenosti terče. Nejlépe ustupujícím lukostřelcem se stal Stanislav Rataj ziskem 16 bodů z 25 možných, s kuší Stanislav Gombík se stejným bodovým ziskem.
Osvobození rukojmího
Představte si scénu jako z akčního filmu. Tři únosci obklopují bezbranné rukojmí a hlavní hrdina má jediný úkol, co nejrychleji zlikvidovat únosce a neohrozit přitom rukojmí. Přesně tuto situaci si mohli vyzkoušet na vlastní kůži i účastníci Mistrovství. Co na tom, že únosci byli jen z polyuretanu a občas některý ze střelců dobře mířeným šípem poslal na onen svět místo únosce "babičku", jak střelci rukojmí nazývali. I přesto to byla disciplína velmi napínavá. Absolutního nástřelu dosáhlo hned několik střelců v obou kategoriích, proto o vítězi rozhodovala nejen chladná hlava, ale i rychlost provedení celé záchranné operace. Nejlepším ostřelovačem v kategorii luk se stal Jan Řehořovský, v kuši jím byl Vladimír Pácalt.
Po odstřílení všech těchto disciplín se prudce změnilo počasí a nad zámeckou zahradou se přehnala silná bouřka. Střelci, již notně znavení, se postupně odebrali na večeři nebo jen na "něco dobrého", diskutovalo se, střelci porovnávali své výkony a doufali, že se déšť, který mezitím ustal, na noc nevrátí. K úspěšnému završení prvního soutěžního dne totiž ještě zbývalo absolvovat disciplínu Zneškodnění noční hlídky.
Zneškodnění noční hlídky
Večer pokročil a po 22.hodině začalo nebe potěšitelně tmavnout. Brzy již nebylo v parku téměř vidět a jen sbor tlumených hlasů naznačoval, že se zde tísní 65 střelců i nějaký ten nestranný pozorovatel. Před půl jedenáctou zaplály pochodně a osvětlily tak soutěžícím scenérii, kde byly kolem této pochodně rozmístěny tři postavy tak, že každá byla vidět trochu jiným způsobem. První zakrývala pochodeň a byla vidět jen její temná silueta. Druhá postava "strážného" byla vedle pochodně a střelci mohli vidět spoře osvětlený bok, zatímco druhá polovina figuríny se ztrácela ve tmě. Třetí postava pak stála za pochodní a byla celá osvětlena tímto mihotavým plamínkem. Úkolem soutěžících bylo nahmátnou šíp, v podstatě poslepu založit a vystřelit po jednom šípu na každou postavu. Pak jen podle zvuku dopadajících šípů odhadovali, jestli byl jejích zásah úspěšný nebo nikoliv. Po vystřelení všech 3 šípů rozhodčí vybavený baterkou sečetl skutečný bodový zisk. Nejlepším byl opět Jan Řehořovský, který všem předvedl, že střílet umí i poslepu a absolutním nástřelem vyhrál v kategorii luk. V kuši byl stejně úspěšným Ondřej Blažek.
Pak už se všichni rozprchli do svých stanů, aut či penzionů, aby si odpočinuli před druhým dnem soutěží. V neděli soutěž odstartovaly souběžně všechny zbylé disciplíny. Střelci stříleli do dálky, na kyvadlo, na zvířátka a zápolili, kdo je nejrychlejším střelcem.
Dálková střelba
Střelba na postavu stojící ve vzdálenosti 40 metrů není právě snadnou záležitostí. O tom se střelci bohužel brzy přesvědčili a tato disciplína si připsala asi nejvíce ztracených šípů a šipek v soutěži. Naprostá většina soutěžících využila možnosti dvou nástřelů a pak teprve přistoupila k soutěžní sérii pěti střel. Nejúspěšnějšími zde byli Jiří Bochníček s lukem a Jan Řehořovský s kuší, oba se shodným počtem 22 bodů z 25 možných.
Cesta lesem
Cesta lesem měla imitovat lov v reálných podmínkách. Na určité stezce byly v lese rozmístěny figury zvířat a soutěžící, procházející tuto stezku po skupinkách pěti střelců, postupně přicházeli na stanoviště, vystřelili a uvolnili svůj post pro dalšího. Žádné dlouhé úvahy, odhady vzdáleností a podobně. Tam je zvíře - střílej. Zvěř měla ještě vyznačenu "komoru", jejíž zásah byl hodnocen třemi body oproti jedinému bodu za zbytek figuríny. Zasáhnout právě tento malý terčík bylo ale nad síly většiny soutěžících. Na celkem 7 figurách tak s lukem zvítězil teď již jasný favorit soutěže Jan Řehořovský, který získal 7 bodů z 21 možných. S kuší zase potvrdil svou roli favorita této kategorie Stanislav Gombík, který získal celkem 10 bodů.
Rychlostřelba
Máš 45 vteřin, střílej, jak můžeš. To jsou ve zkratce pokyny pro tuto disciplínu. Střelec v tomto časovém limitu střílí jeden šíp za druhým a snaží se jich stihnout co nejvíce. Zároveň však musí alespoň trochu mířit, neboť se započítávají jen ty šípy, které zasáhly terč. Terčem je obdélník 200 cm široký a 50 cm vysoký, rozdělený na tři stejně velká pole. Střelec musí kromě rychlosti dbát i na to, aby svou střelbou rovnoměrně pokryl všechny tři zásahové zóny. V této disciplíně opět zabodovali favorité Mistrovství, kdy Stanislav Gombík se ziskem 8 bodů získal prvenství v kategorii kuše a Jan Řehořovský s excelentním výkonem 15 bodů získal prvenství v luku.
Kyvadlo
Střelba na pohyblivý cíl patří vždy mezi oblíbené disciplíny, zejména pak z hlediska diváckého. Kyvadlo, které pořadatelé pro tuto disciplínu sestrojili, však bylo trochu atypické - jednalo se spíše o metronom. Ze vzdálenosti 10 metrů od malého kotoučku kyvadla pak střelci zkoušeli svůj um a postřeh. Se šípem na tětivě měli jen tři kyvy terče na výstřel. Někomu se nedařilo, našlo se však i dost natolik kvalitních střelců, že nechybili ani jediným šípem. Nakonec došlo na rozstřel - celkem 4 lukostřelci získali 7 bodů z 10 možných a zasáhli všemi pěti šípy, ale Vyhrát mohl jen jediný. Z následného rozstřelu ze vzdálenosti 15 metrů vyšel vítězně Rostislav Řepka. V kategorii kuše byl oproti tomu vítěz jednoznačný hned - nástřelem 9 bodů z 10 možných zvítězil Jan Řehořovský.
Actum est, dalo by se říci. Dokonáno jest. Kostky byly vrženy, Rubikon překročen a všechny soutěžní disciplíny odstříleny. IT oddělení, které celý víkend průběžně zpracovávalo výsledky, se vrhlo na zbývající čtyři disciplíny, aby vše bylo hotovo a připraveno na slavnostní vyhlášení vítězů. Pro střelce to ale ještě neznamenalo konec střelby. Na řadu přišel oblíbený Kombat. Tato disciplína se již tradičně do celkového hodnocení soutěže nezapočítává, ale o to větší popularitě se těší. Princip soutěže je jednoduchý. Ze všech střelců se losují dvojice, které nastupují ke vzájemnému duelu. Na pokyn rozhodčího se snaží zasáhnout terč dříve, než jejich soupeř. K dispozici mají pouze tři šípy, pokud nezasáhne ani jeden z dvojice žádným šípem, odchází oba soupeři "do důchodu". Jinak postupuje rychlejší. V dalším kole se nalosují nové dvojice ... a tak stále dokola až do okamžiku, kdy z celé soutěže vyjde jediný vítěz. Letos se k překvapivému finále probojoval favorizovaný Jan Řehořovský proti mladičkému a své první zkušenosti sbírajícímu Rostislavu Řepkovi. Jan Řehořovský, jednoznačný vítěz rychlostřelby, byl i tentokráte rychlejší - leč minul. Rosťa neztratil hlavu a dobře mířeným šípem se stal překvapivým vítězem této disciplíny v kategorii luk. Také v kategorii kuše byla bitva o vítěze nelítostná, ale ne tak překvapivá. Zvítězil jeden z favoritů, Vladimír Pácalt.
A to bylo již opravdu všechno. Pořadatelé začali sklízet terče a zástěny, soutěžící balili stany a zavazadla. Slavnostní vyhlášení výsledků mělo asi třicetiminutové zpoždění, protože vítězů disciplín bylo mnoho a vypisování diplomů trvalo proto o chvilku déle, než bylo plánováno. Většina soutěžících však vytrvala a odměnila pak vítěze zaslouženým potleskem. Nejprve kondotiér SEBU vyhlásil vítěze jednotlivých disciplín v obou kategoriích a na závěr udělil tituly Mistra, 1. vice mistra a 2. vice mistra v bojové a lovecké lukostřelbě pro rok 2005. Stali se jimi:
 
Luk
1. Jan Řehořovský 737 Ká
2. Zdeněk Kvarda 609 Ká
3. Stanislav Rataj 575 Ká
 
Kuše
1. Stanislav Gombík 641 Ká
2. Jan Řehořovský 533 Ká
3. Vladimír Pácalt 530 Ká
Po vyhlášení se pořadatelé rozloučili se všemi účastníky a Mistrovství 2005 bylo oficiálně ukončeno. Podle ohlasů účastníků bylo však i letos velice úspěšné a řada soutěžících již sháněla podrobnější informace o ročníku příštím.
Závěrem bych ještě rád touto cestou poděkoval. Mé poděkování patří všem účastníkům, kteří nás svou hojnou účastí a nadšením utvrdili v přesvědčení, že tato akce má svůj smysl a své publikum. Dále bych rád poděkoval celému realizačnímu týmu. Všichni ti báječní lidičkové, kteří se celý víkend honili po parku a okolí s cedulkami Pořadatel, Rozhodčí a někdy i Soutěžící na tričkách a odvedli velký kus práce na tom, aby se Vám celá akce líbila. Věřte nebo ne, ale jako pořadatelé se na akci podílelo více než 40 různých lidí, kteří byli ochotni pomoci a věnovali svůj volný čas pro společnou věc. Dík je třeba vyjádřit Národnímu památkovému ústavu, správě zámku Žleby a zvláště kastelánce paní Beňové a její zástupkyni paní Vanátové, které nám obě velmi vycházely vstříc a podpořily naši snahu. Poděkování patří i starostovi obce Žleby za poskytnutí prostoru pro parkování a personálu restaurace U Kosů za perfektní zajištění přísunu chutné a výživné stravy. A v neposlední řadě patří poděkování i našim sponzorům, bez nichž je dnes uspořádání akce tohoto rozsahu v podstatě nemožné. Našimi sponzory byly následující firmy:
Česká podnikatelská pojišťovna
Rex bow - výroba luků (p.Peroutka)
Kluc-Elektromateriál s.r.o.
RCS Kladno s.r.o.
a řada dalších firem, které nám svými drobnými dárky pomohly odměnit úspěšně střelce (OEZ Letohrad, Kopp Kaplice, Kratochvíl s.r.o. a další)

Standa Lucínek Rataj

Dokumenty ke stažení
Kompletní výsledková listina - kategorie luk i kuše (ZIP soubor 52 kB, obsahuje 2 tabulkové soubory XLS) Propozice a přihláška (PDF soubor 165 kB)
Proposition and application form in English version (PDF file 165 kB)