titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 26,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Jarní seminář 2003

Přežití za krizových podmínek

Původně žádný velikonoční seminář vlastně být neměl. Skoro by se dalo říct, že za jeho uskutečnění vděčíme nešťastné souhře náhod, které vedly ke zrušení jarní cesty bojovníka, která se původně měla ve stejném termínu konat na slovenských horách... Nepříznivá shoda okolností, která vedla ke zrušení této akce, však zároveň uvolnila v prodlouženém víkendu prostor zajímavému výcviku přežití v přírodě a za krizových podmínek.
Nezabudice nás přivítaly velmi tradičně: větrem a deštěm. Ale ostřílení mazáci už také vědí, že tohle gesto slouží jen k odstrašení těch méně vytrvalých a odhodlaných a tak v příštích dnech se obloha stále více projasňovala, takže nakonec účastníci semináře odjížděli do svých domovů se spálenými rameny jejichž rudá záře připomínala koncová světla vzdalujících se aut.
První večer byl věnován teorii. Déšť bubnoval na okenní parapet svou monotónní melodii, na stole voněl horký čaj a my probírali detaily následujících dnů. Mluvilo se o problémech spojených s dlouhodobým ukrýváním se mimo civilizaci, o řešeních, které mohou zvýšit vyhlídku přežití, ať již je naše situace jakákoli. Hledáme-li co nejrychlejší cestu do bezpečí, či naopak skrýváme-li se na nebezpečném uzemí, třeba i obklopeni houfem nepřátel.

Druhý den jsme dostali vynikající příležitost si vše ozkoušet v praxi na celodenním pochodu. Kdo očekával zahrabávání se pod listí, brodění řeky či hromadné přepady nepřátelských partizánů, byl poklidností výpravy zklamán. Nicméně teoretické výklady střídané s okamžitým praktickým ozkoušením nebyly vůbec neužitečné a myslím, že při hledání dvou nepřátel v lesním podrostu se bavil každý.
Zpestřením druhé části pochodu, pominu-li mé neustálé zapomínání hole na místech možných i nemožných, byla skupinová střelba na největší vzdálenost, výšku a přesnost. Při střelbě přes vrchol návrší na vzdálenost i přes dvěstě metrů, kdy šest šípů na povel prořízlo vzduch, byl již dojem útočící lučištnické jednotky dokonalý. Vizuální efekt při podobné střelbě zápalnými šípy by musel být strhující. Snad někdy příště.
Další den přišlo na řadu kladení pastí ke zpomalení nebo zneškodnění pronásledovatele, které ukázaly, že zabít někoho na dálku přeci jen není tak jednoduché, jak se nám Johny Rambo se svými přáteli snaží namluvit. Stavěli jsme nouzové přístřešky a rozdělávali oheň bez vymožeností civilizace (tření dřívek je skvělá věc na posílení svalstva, nikoliv na rozdělání ohně, i když na druhou stranu zahřejete se u toho zhruba stejně).

Po příjemném slunném probuzení našich ženských poloviček (byly velikonoce) jsme celý poslední den věnovali nácviku boje s chladnými zbraněmi. A to jak ve skupinovém pojetí, tak v zákeřných přepadech nebo přesněji obraně proti nim, na ulici a ve stísněných prostorech.

Zkrátka víkend nacpaný zážitky, zajímavými zkušenostmi i zábavou.


Další množství fotografií ze semináře naleznete v sekci GALERIE