titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 26,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Jarní seminář 1999 - Setkání Evropy a Japonska

Tak jako již každé jaro se ve dnech 23.4.-25.4.1999 v Chodovské huti u Mariánských lázní uskutečnil seminář Spolku evropských bojových umění otevřený šermířům různých škol a zaměření, který je již pravidelně pořádán dvakrát do roka. Obvyklou náplní těchto seminářů je usilovný výcvik šermířského umění, který není ochuzen ani o rozhovory a přednášky o filozofii, historii a budoucnosti evropského šermu. Seminář je již tradičně místem, kde dochází k procvičování i netradičních technik, jako např. boj v noci, který by z důvodu snížené viditelnosti měl mít trochu odlišná pravidla. Ani tento víkend nebyl výjimkou, avšak pozvání přijali členové Bujinkan Czech Dojo, včetně zakladatele Šidošiho Luboše Pokorného. Bujinkan Czech Dojo je školou, která až na rozdílné kulturní zázemí od S.E.B.U. vyjadřuje v některých směrech podobné myšlenky, kde umění není založeno na rivalitě nebo snaze vyniknout nad ostatními, není určeno k pouhé degradaci pomocí secvičených vystoupení před veřejností, ale naopak používá všechny dostupné techniky k zvládnutí vlastního těla i mysli.
Smyslem celé akce bylo porovnání stylů boje a filozofie dvou rozdílných kultur, evropské a japonské, morálních zásad a celkového přístupu k životu. První kontakt byl prováděn pomocí technik boje beze zbraně i se zbraní, kdy jednotlivé strany představovali základní myšlenky, styly a techniky, od nichž se odvíjely další ukázky a názorové výměny. Nápadná podobnost v provádění technik, držení těla a střehu, nás utvrdila v přesvědčení, že všude na světě člověk používal v boji to, co mu jeho tělo, paže a klouby dovolily. Je vždy jen otázkou, jak své možnosti zúročí – a v tomto ohledu se rozhodně za naše předky stydět nemusíme.
Nedílnou součástí šermířského výcviku v S.E.B.U., a tedy i seminářů, je střelecké umění, čímž je samozřejmě myšlen klasický luk či kuše. K jejich zvládnutí je nutná nejenom dobrá fyzická kondice, ale i vnitřní připravenost a intuice. I tímto směrem byl seminář zaměřen. Za účelem rozvíjení střeleckého umění byl při S.E.B.U. založen střelecký klub, který je otevřen i nešermujícím zájemcům o tuto činnost. Pro tyto osoby je připraven střelecký prostor v Kladně na Sletišti, kde pod odborným vedením mohou střílet začátečníci i pokročilí střelci.
Ale zpátky k semináři. Jako již tradičně, všichni účastníci si odvezli mnoho nových zkušeností, ale i námětů k zamyšlení o vývoji šermu v České republice, kulturním zázemí a celkovém pohledu na boj a filozofii Evropy. Pokud je tato činnost blízká Vašemu srdci, rádi bychom i Vás pozvali na podzimní seminář, který se bude odvíjet v podobném duchu, tentokrát ale již blíže k matičce Praze.

ob.gif (4556 bytes)