titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 30,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Boj v Evropě včera a dnes

Oba muži stojí proti sobě. Pohled upřený do očí druhého vypovídá o absolutní soustředěnosti, vždyť jediný pohyb může rozhodnout. Pomalu kolem sebe opisují kruh, štěrk skřípe pod podrážkami bot. Tělo jednoho z nich se náhle napíná . Ve skoku napřáhne ruku k úderu. Dýka, která v ní vězí, však nikdy na svůj cíl nedosáhne. Protivník obratně uhýbá, zablokuje útočníka rychlým chvatem a okamžitě mu sám vráží svou dýku pod hruď.

Bojovníci S.E.B.U. předvedli techniky užití technik boje s většinou běžně v historii užívaných zbraní (na fotografii meč vs.dva meče)Místo krve následuje potlesk. Oba soupeři jen rychle poděkují úklonou a vzápětí je střídají další. Spolek Evropských Bojových Umění se po roce opět vrátil na Křivoklát, aby seznámil veřejnost s formou boje, jak nám jej zachovala naše vlastní historie a zdokonalili naši předkové. Stejně jako loňský rok se mohli návštěvníci hradu zapojit do vrhačského či lukostřeleckého klání, vyzkoušet si vlastní dovednosti v ovládání nožů, seker a luku nebo si vyzkoušet a dozvědět se něco o chladných zbraních, které v rukou zkušených bojovníků po dlouhá staletí určovaly chod dějin.

Čím byl letošní ročník Křivoklátského působení výjimečný, byla především exhibiční představení poutající několikrát během dne nemalou pozornost velkých i malých diváků. Poprvé za svou historii S.E.B.U. spojilo síly se skupinou historického šermu a vytvořilo tak bohatý, kompozičně poutavý a zároveň poučný exhibiční program, který se v první polovině skládal z historického divadelního představení s prvky tance a šermu a v polovině druhé z tradičního koktejlu namíchaného z ukázek bojových technik chladnými zbraněmi, použití vrhacích zbraní a bojové a lovecké lukostřelby.

Vystoupení SHSŠ Vespera pojalo historii nejen ve své vážné krvavé podobě.O tom, že kombinace to byla vydařená, svědčí nejen přímé ohlasy diváků, ale i mimořádný zájem médií (viz. "Napsali o nás"). Nyní nezbývá než se těšit, až příští rok S.E.B.U. společně se skupinou historického a scénického šermu Vespera zpříjemní víkend dalším návštěvníkům jednoho z našich nejznámějších hradů a svým vstřícným přístupem přiměje zamyslet se nad naší vlastní historií a jejím odkazem.

Pokračujte článkem "Křivoklát 2004 očima Vespery"


Více fotografií naleznete v GALERII

D.Mach

Kdo jsi nebyl na Křivoklátě se na nás dívat,
musel jsi ten víkend pouze nudou zívat.
Příště vezmi dítě, sestru, matku ba i dědu,
pobaví i poučí tě skvělí lidé z Vespery a SEBU.

Chvilka poezie od Soníka

 

Křivoklátské víkendy 2003Stránky věnované
Křivoklátským víkendům 2003
naleznete zde.

Na stránky věnující se Křivoklátským
víkendům '04 poskytli fotografie:
M. Pavlíková, S. Hezinová,
J. Matějka, T. Hrabě