titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 30,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

Historie Jarních klání
Slovo kondotiéra k vývoji soutěže

Spolek nabývá na síle lidí jak množstvím, tak kvalitou. Lidé přicházejí i odcházejí a je jen málo těch co si pamatují začátky „Jarního klání“. Devět let uběhlo jako voda a události mne přinutili trochu se ohlédnout.

Potřeba ohodnotit dovednosti žáků, rozvíjet soutěživost posouváním hranic dovednosti a snaha o společné „bojové“ prožitky – to byly první pohnutky ke vzniku soutěže.

Při 1. jarním klání (konec dubna 1995) šlo především o soutěž spolku v disciplinách chladných zbraní a soutěž vrhacích zbraní byl vlastně jakýsi pokus a snaha o otevření spolku většímu počtu lidí. Povedlo se a 2. jarní klání (květen 1996)se již neslo plně ve znamení obou oborů.

Tyto dva ročníky se konali v příjemném prostředí bývalého vojenského prostoru „Skalky“ u kladenského letiště.
Akce byla ovšem jen pro ty jenž si na pohodlí moc nepotrpí, ale mají zato rádi východ a západ slunce pod volnou oblohou, nevadí jim kouř ohně, houkání sovy, let netopýrů, ranní rosa, křik bažantů a udivené pohledy zajíců, z úkrytů v trnkovém křoví, na soutěžící brzo ráno pilující svou techniku bojového pohybu nebo hodu.

 

Protože se však mezi soutěžícími (i těmi nejlepšími) najdou jedinci toužící po více pohodlném bydlení a zázemí, a také jsme potřebovali více diváků, přesunuli jsme třetí ročník soutěže - 3. Jarní klání (květen 1997) na hrad Křivoklát. V tomto Jarním klání byla soutěž bohatší na disciplíny, protože své zahájení měla bojová a lovecká střelba z luku a kuše. Toto klání bylo trochu i mezníkem, na kterém jsme soutěž otevřeli i pro členy skupin historického šermu.
Půvabné a romantické prostředí hradu, množství diváků a hojnost soutěžících, to vše učinilo z této akce nezapomenutelný zážitek.
Bylo samozřejmostí že 4. Jarní klání (květen 1998) se konalo opět na Křivoklátě a slavilo opět úspěch jak u soutěžících a diváků, tak i u správy hradu, tisku a obecního úřadu.
Uspořádat soutěž na Křivoklátě mně přiměla skutečnost že na Kladně nebyly v té době jiné možnosti a podpora úřadů a organizací byla mizivá. Křivoklát byl dobrým řešením protože díky podpoře paní kastelánky, místních úřadů a obyvatel se povedlo několik skvělých akcí (+ prezentace v letních měsících).
Úspěch je úspěch, ale jako všude i zde bylo několik úskalí. Rozvoj střeleckých disciplin, jejich náročnost na prostor a zajištění bezpečnosti, větší počet soutěžících nás donutili uvažovat o změně prostor, kde se bude další soutěž konat. Záměr získat vhodné zázemí v Kladně a také i větší počet zájemců a příznivců v této oblasti, byli důvody k přesunutí soutěže do atletického areálu Sletiště v Kladně.

   

V té době ještě Městský úřad dnes již Magistrát města Kladna neměl námitek a tak 5. jarní klání (květen 1999) proběhlo v prostoru, který jsme si museli upravit (vyčistit od křovin, vybudovat zábrany a zázemí). Změna prostoru a nepodložená fáma nějakého dobráka způsobily menší účast soutěžících i diváků. Mezi soutěžícími proběhla „informace“, že se soutěž koná v prostoru nějakého „smetiště“ – zkomolené Sletiště, což některé soutěžící odradilo. Ovšem ti co přišli, zažili velmi příjemné klání dík prostoru, který se nacházel pod klenbou vzrostlých listnáčů poblíž atletického areálu na okraji lesoparku. Tohle klání bylo poslední na kterém se soutěžilo v technice chladných zbraní.

Tak tady se za pár dnů mělo konat jarní klání    Nakonec ale vzniklo závodiště, které nám mohli leckde závidět.Nakonec ale vzniklo závodiště, které nám mohli leckde závidět.  

Na 6. jarním klání (květen 2000), které proběhlo opět na Sletišti již technika chladných zbraní chyběla. Bylo to hlavně z důvodu, že zde soutěžili již pouze členové spolku a ostatní neměli takový zájem a znalosti aby dokázali ocenit jejich dovednosti. Navíc disciplíny vrhacích zbraní a střelby nabyli takového objemu, že plně zabrali časový prostor celého víkendu.
Co se týkalo účasti soutěžících i diváků na 6. jarním klání, nebylo si nač stěžovat. Dokonce jsme na základě příslibů Magistrátu mohli soutěžícím i návštěvníkům a zájemcům říkat, že další aktivity S.E.B.U. budou mít již stálou základnu na Sletišti.
Bohužel sliby jsou sliby a lobování jiných, včetně finančních zájmů znamenalo ztrátu této základny. Nechci to moc rozebírat, ale donesla se mi taková perlička o tom proč není vhodné, abychom působili na Sletišti. V sousedství (cca 100 m) je totiž soukromá jízdárna a my by jsme plašili koně provozem lukostřelby.
Naštěstí naši příznivci na Magistrátě a v nově vzniklé organizaci Sportovní areály města Kladna (SAMK) pro nás našli jiný prostor a tak 7. jarní klání (květen 2001) se již konalo v podobném prostředí v areálu kladenského Zimního stadionu za saunou. Přes všechny problémy s prostory se soutěž vydařila a dokonce jsme zaznamenali nejen zvýšený počet soutěžících, ale i to, že někteří vrhači začali střílet a střelci házet.
8. jarní klání (květen 2002) se opět konalo na zimáku již v relativní pohodě, která umožnila věnovat větší prostor disciplínám s intuitivními prvky.

Účel soutěže:
- Poskytnout prostor pro všechny fandy kteří umí házet vším co má čepel nebo hrot s výjimkou hvězdic a chtějí střílet z luků a kuší bez technických doplňků.
- Dát inspiraci všem, jak soutěžícím tak divákům, o možnostech využití lidských schopností při házení a střelbě na přesnost, v rychlosti, v tísní atd.
- Ukázat lidem a hlavně mládeži , jak lze účelně využít volný čas a rozvíjet své schopnosti. Leckteří z nich mají doma zakoupené vrhací nože, nebo luky a kuše a nevědí, kde a jak s nimi cvičit.

Duch soutěže:
Sejdou se zde osobití lidé, někteří chtějí porovnat své schopnosti s jinými, další chtějí hlavně soutěžit a vítězit, jiní hledají jiné lidi stejných zájmů, ale vesměs všichni se vyznačují tím že si umí hrát, navzájem si fandit a mít radost z úspěchů „soupeřů“.
V propozicích soutěže ve vrhacích zbraních a lukostřelbě jsou jasně daná pravidla, která částečně i naznačují v jakém duchu se soutěž koná v oblasti specializací. Zde se jedná především o to , aby vynikla především lidská dovednost a schopnost poradit si vždy, i za obtížných podmínek

Další směr:
Zde si také pomůžu tím že se odvolám na propozice:
Nůž či dýka užívané k hodu smí mít pouze jeden hrot. Během hodu se z nože nesmí oddělit žádná část. Nůž musí být v pouzdře nebo za pasem.
V budoucnu musí ovšem splňovat také podmínku osobního-pracovního nože, tj.: nakrájet chleba a maso, naštípat třísky a zároveň být použitelný k hodu.
Dále se počítá s rozšířením disciplín s pohyblivými terči a další metou bude výkon za pohybu na pohyblivý terč. Tyto věci ovšem vyžadují precizní přípravu a budou zaváděny postupně. Ovšem již letos něco z toho zkusíme formou nové disciplíny.
Jedním z dlouhodobě plánovaných vrcholů této soutěže je připravovaná překážková dráha kombinovaná s klasickými disciplínami – ovšem to nebude hned a bude to hlavně pro fyzicky a psychicky připravené a odolné jedince.
Tak jako jsme my inspirací pro jiné, rádi si necháme poradit od soutěžících a fandů, jak tuto naši akci obohatit a vylepšit.

   Milan Babuka