titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 26,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

6. ročník mistrovství ČR v lovecké a bojové lukostřelbě

27. - 28. srpna 2011

Dne 27. srpna 2011 se na Sletišti v Kladně sešli lukostřelci instinktivní lukostřelby z celých Čech a pár hostů ze Slovenska. Za chladného, sobotního počasí měřili své síly ve dvanácti disciplínách, které prověřili jejich schopnosti za různých podmínek, simulujících lukostřelbu loveckou a bojovou. Byly zařazeny disciplíny od statických (lovecká, dálkové střelby), přes rychlostní (rychlostřelba, střelba za ústupu), střelba na pohyblivé terče (jedoucí jezdec, kutálejíci se kolečka), osvobození rukojmího či střelba do výšky (na balónky).

Nejvíce oblíbenými se nakonec stali, střelba z visuté lávky, střelba na balónky a záchrana rukojmího. Záchrana rukojmího byla asi nejvíce adrenalinová záležitost, neboť nikdo ze střelců (ani my ze spolku) dopředu nevěděl jaká je poloha terčů - únosci versus rukojmí. Takže v mém případě poměrně slušně rozjetý začátek (zneškodnění dvou stráží) zhatil výstřel na únosce, když jsem první ranou trefil hlavu - bohužel rukojmího :-|. Tak dopadá střelba v časovém stresu... :-)

Visutá lávka - lávka zavěšená na řetězech - zase prověřila schopnost udržet rovnováhu při výstřelu i během přesunu po lávce. Tři stanoviště na lávce, z každého stanoviště vystřelit na tři různé terče... Nebylo to zas až tak těžké, jak to na první pohled vypadalo.

Střelba na balónky byla kvůli silnému větru nakonec vyřazena z bodování, ale všichni měli možnost si tuto disciplínu zkusit mimo soutěž. Disciplína se všem moc líbila a chvílemi ti, kteří disciplínu obsluhovali, nestíhali navazovat nové balónky. Tihle hoši měli velmi těžké podmínky. V tom větru a zimě, která vládla toho dne, museli na letišti setrvat až do konce soutěží. Jeden z nich to pak odstonal.

Střelba k vlajce byla také velmi zajímavá. Většina střelců ji ale střílela na přímo, a protože nedokázali odhadnout výšku výstřelu šípy jim létali často příliš blízko. Navíc většinou takto ani nešlo poznat, kam šíp dopadl a jestli byl výstřel úspěšný. Někteří potom vyslali pozorovatele bokem, aby hlásili polohu dopadu. To ovšem při reálné bojové situaci není možné. Kromě toho se takto neprověří schopnost střelce nést odpovědnost za vlastní výstřel (navíc při soutěži). Tato disciplína se dala velmi dobře střílet i horním obloukem, a i v tom větru, kdy jsem se svým lukem na plný nátah střílel téměř kolmo nahoru, jsem byl úspěšný a viděl jsem "kam mi to padá".

Nebudu zde popisovat všechny disciplíny. Zmíním se ještě o Kombatu, který se střílel v neděli. Zase jedna z nejvíce adrenalinových disciplín. Souboj dvou střelců stojící na stejné startovní čáře střílí do figuríny - kdo první trefí, vyhrál. Tato soutěž se hodnotila odděleně od hlavní soutěže, a nejúspěšnější v ní byli naši střelci za SEBU.

Další (neplánovanou) zkouškou pro střelce bylo, už zmiňované, počasí. Z pátečního slunečného počasí, kdy jsme se během přípravy disciplín občas i schovávali před sluncem do stínu, se v sobotu vyklubalo studené, zamračené a větrné počasí. Navíc odpoledne se přidal sice drobný, ale poměrně hustý deštík. Ten situaci ještě více zkomplikoval. Naštěstí v neděli na Kombat už bylo zase slunečno, a tak se závěr soutěže a vyhodnocení už nesl zase v poklidném duchu.

    Propozice      Výsledky celkové      Výsledky disciplín      Poděkování

Bohumil Dvořák.