titulek   titulek   titulek
   
 
Jméno: Heslo:
menu
 
 
English
S.E.B.U.
 
 
Další
 
 
Portál
 
Návštěvnost
 
Nyní on-line: 31,
přihlášeno: 0.
Partneři
 
Město Kladno
   
Pražské služby, a.s.
   
PALABA
   
GA.M.E.S.NET
   
 
Webmaster
 
   
   

S.E.B.U. na hrad

 

Ve dnech 22. – 24. Dubna 2016 se uskutečnil seminář Spolku evropských bojových umění (zkráceně SEBU) na sportovním areálu Kolečko, který se nachází přímo pod hradbami Křivoklátu. Seminář byl zaměřen na všechny činnosti, které spolek provozuje. Od rozmanitých a netradičních lukostřeleckých disciplín, přes šerm a vrhání zbraní k přátelskému posezení u krbu a hraní společenských her.

 

 

  Balíme

Nakládání začalo v pátek okolo poledne. Musím uznat, že materiálu nebylo zrovna málo, a jeho naložení i naskládání do aut a tažného vozíku, místy připomínalo mistrovství světa v tetrisu. Nakonec jsme vše naložili a vyjeli. Cesta byla bez komplikací i s krásným výhledem na řeku Berounku.

 

 

  Pod hradem

Sportovní areál Kolečko poskytuje této akci skvělé zázemí. Nachází se zde hospůdka, ubytovna, les, louka a celkové klidné a přírodní prostředí. Když budete mít štěstí, podaří se vám zahlédnout Ledňáčka říčního, který se v této lokalitě vyskytuje. Já jsem ho měla. Jen je zde slyšet tlumený zvuk ze silnice, ale nic nemůže být dokonalé.

Přijeli jsme a začali nosit věci z aut a rozmýšlet jak a kam disciplíny umístíme. Postupně začali přijíždět další pomocné ruce a vše začalo jít rychleji. Poté následovalo ubytování a rozdělání ohně v krbu. Naštěstí pan správce před naším příjezdem vysál všechny berušky, co našel. Možná to bude znít podivně, ale tato ubytovna se přes zimu stává, ač nedobrovolně, zazimovacím zařízením berušek z širého okolí. Následovala večeře. Po návratu do ubytovny začala přednáška Milana Babuky (našeho mistra) o stylu různé lukostřelby, o lucích samotných, vrhání zbraní, šermu a sebeobraně.

Po ukončení přednášky vytáhl Dan z tašky kostkový Bang a 7 draků. Já učila mladé hru 7 draků, Dan zatím ostatním vysvětloval Bang. Byl to zábavný herní večer s občasnými výbuchy smíchu nad osudem herních postav.

 

Mladí dumají nad pravidly hry 7 draků.

 

   Zvuk šípu a nože

Budík zazvonil v sedm ráno, všichni, ještě se spícím výrazem, se dobelhali do koupelen, aby ze sebe udělali něco, co je možno definovat jako člověka. Od osmi byla snídaně, ti co neměli snídani objednanou, šli doupravit některé disciplíny, které se minulý den už nestihly. V 9:00 byl svolán nástup a zahájení semináře. Ještě než jsme se rozdělili do skupin podle aktivit, bylo provedeno mé „oblíbené“ hromadné foto. Tohle aspoň vypadá lépe než to z minulého roku.

 

 

 

Střelecké disciplíny byly opravdu povedené, popíši vám jen některé z nich.

Kyvadlo: Jedná se o důmyslnou, v podstatě jednoduchou konstrukci, která funguje na tom, že jedna osoba tahá za lano, čímž kyvadlo rozhoupe. Úkol střelců je prostý, trefit co nejlepším zásahem kyvadlo v pohybu. Tato disciplína se obvykle střílí z 15 metrů a je hodnocena jako střelba na pohybující se terč.

 

 kyvadlo

Jezdec: Další pohybující se terč, tentokráte v jednom směru. Tato disciplína má simulovat běh nepřítele či zvěře, které chceme ulovit. Disciplína je technicky náročnější, sama nevím jak jí řádně zprovoznit.

 

 

jezdec                                                                                                  výsledek střelby

 

 

 

Pepa na útěku: Jinak také běžící kolečka nebo naše děti tomu rádi říkají: ulov si svůj hermelín. Disciplína spočívá v tom, že jeden pouští kulaté terčíky po rampě a druhý musí sestřelit kolečko v pohybu. Tato disciplína se střílí od 10 do 15 metrů. Zjistila jsem dobrý trik, jak kolečko skoro vždy zasáhnout. Vyberete si jeden bod na zemi, přes který kolečko jelo a soustředíte se jen na něj. A v momentě kdy vám terčík přijede, vystřelíte. Ano opravdu to funguje.

 

první vypuštěn                                                    začína se to kupit                             

Ano, dnes si večeři zasloužím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlajka, linie, ustupovka: Toto jsou dálkové statické disciplíny. Na vlajku se většinou střílí ze 100 metrů a je bodována podle vzdálenosti šípu od jejího stožáru. Na vlajku se střílí obloukem. Linie je něco podobného, simuluje valící se skupinu válečníků. Vzdálenost střelby je 70 metrů. Ústupovka znamená, že střelec začíná střílet na terč postavy z 10 metrů. Pokud zasáhne, posunuje se o 3 metry dál. Na zásah je možné využit 2 šípy, když prvním minete, máte ještě jeden pokus. Pokud i druhým minete ústupovka pro vás končí. Bohužel tyto statické disciplíny evidentně nezaujali natolik našeho fotografa (Standu- otce jednoho z našich dětských střelců), takže nejsou zdokumentovány, ale aspoň pro zajímavost -

 

náš pan fotograf J

 

 

 

Stanoviště vrhání zbraní se také nezastavilo. Poslední dobou o tuto činnost jeví zájem čím dál více lidí ze spolku. Vyzkoušeli si vrhání nože a sekery z různých vzdáleností a s různým stylem držení zbraně. Hodně lidí zjistilo, že to není až taková sranda, hodit zbraň technicky správně a ještě jí do terče zabodnout. Na začátku je nejdůležitější trefit terč.

 

  

Zdeněk a Honza                                    když se zadaří                                          malý vrhač

 

 

 

 

Šerm a sebeobrana se neztratí v žádné době a v té dnešní obzvlášť. Šermu předchází tvrdé drilování kroků, postojů a držení zbraně, bez toho to bohužel nejde. Poté nácviky obrany a úderů až k cvičnému boji. Výhoda sebeobrany je v tom, že je „rychlejší“ na naučení. Zájemci si vyzkoušeli chvaty jako lepící ruce, odvádění, kolébku i další užitečné prvky. I naši mladí si na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to je se bránit.

 

       

střeh   (nejzákladnější postoj)                                                                          odvádění

 

 

       

přetahování                                                  lepící ruce

 

 

 

 

 

 

 

 

nácvik boje s holí

 

 

 

Tyto aktivity probíhali celý den s přestávkou na oběd a odpočinek. Asi okolo třetí hodiny odpolední začalo pršet. Dešti se nakonec povedlo zahnat nás pod střechu. Naštěstí brzy přestalo a my mohli pokračovat. Po večeři bylo v plánu noční střílení. Bohužel nás opět dostihnul déšť, tentokráte o dost vydatnější. Kluci jako Dan H. a Petr N. se obětovali a i v tak špatném počasí nasekali a přivezli dřevo na oheň. Usoudili jsme, že za takového počasí a za tmy nikam nepůjdeme a jako předešlý den se rozjely stolní hry. Účastníci postupně odpadávali a světla na chodbě zhasla okolo třetí hodiny ranní.

 

  

poctivý strávník                                                                     kostkový Bang

 

 

 

  Pokračujeme

Následující den probíhal, do třech hodin, jako den předešlý. Střelci už byli rozstřílení, vrhači rozházení a vše šlo lépe od ruky. Počasí v tomto údolí je opravdu nevyzpytatelné. Šla jsem na louku k vlajce, to svítilo sluníčko a bylo poměrně teplo. Za pět minut vítr, za dalších deset lehký déšť a asi po půl hodině sníh. I když byla zima, působilo to vcelku romanticky.

Kde jinde máte šanci si na přelomu dubna zastřílet ve sněhu. Po třetí hodině jsme začali balit. Nejprve se sbalili disciplíny na louce a osobní věci. Zhruba za tři hodiny bylo vše sbaleno a zbývalo už jen zaplatit útratu v hospodě. S panem správcem jsme hned vyjednali další termín semináře, ten se bude konat letos na podzim. Celou akci zakončil Milan malým proslovem a poděkováním za účast. Všichni jsme se rozešli do aut a vyjeli směrem domu. Všichni hodnotili seminář kladně, ať už dělali cokoliv.

 

   

Stříleli i ti nejmenší.                                       No není tu krásně?

 

 

  Názory dětských střelců

Petr Neveriš – dětský lukostřelec

                        věk 14 let

„Takhle si obyčejně na tréninku nezastřílím.“ „Moc se mi to líbilo a určitě pojedu zas.“ „Nejlepší byl jezdec a hermelíny“

 

 

 

Standa Smékal – dětský lukostřelec

                             věk 11 let

„Byla to prča a dobrý jídlo.“

 

 

 

Týna Jenčíková – dětský lukostřelec

                              věk 13 let

„Byla jsem takto někde poprvé a jsem ráda, že jsem jela.“

 

 

  Závěr

I vy se můžete přidat k této krásné, originální činnosti. S.E.B.U. sídlí na Kladně ve sportovním areálu SAMK, za saunou a hokejbalovým hřištěm u Bios haly a zimního stadionu. Pravidelné tréninky jsou každé úterý a středu, je i možnost domluvit si individuální trénink. Všechny potřebné informace naleznete na webových stránkách www.sebu.cz. Jen malé varování, tato činnost je velmi návyková a může se proměnit až v celoživotní závislost.